Posted in Flagyl on July 2, 2015

Ana Sayfa   >   Yazarlar   >   Yüzyılın sömürüsü “TAŞERON”

01 Şubat 2015 Pazar, 18:24

Tweetle

Kağan Yıldız

Kağan Yıldız kaganyildiz@zirvedenhaber.com Tüm Yazılar

Yüzyılın sömürüsü “TAŞERON”

Taşeron : Hizmet ve kapsamı söz konusu olduğunda ‘’AB STANDARTLARI‘’ diyerek en üst sınırların ele alındığı , verilen hizmetin karşılığı gündeme getirildiğinde tabiri caiz ise Çin – Hindistan gibi ülkelerin açlık sınırını ele alan bir takım zümrelerin kâr etmek için uydurmuş olduğu bir palavradır . Tıpkı 1400 lü yılların başındaki burjuvai sistemin getirilmek istendiği dünyamızda […]

Taşeron : Hizmet ve kapsamı söz konusu olduğunda ‘’AB STANDARTLARI‘’ diyerek en üst sınırların ele alındığı , verilen hizmetin karşılığı gündeme getirildiğinde tabiri caiz ise Çin – Hindistan gibi ülkelerin açlık sınırını ele alan bir takım zümrelerin kâr etmek için uydurmuş olduğu bir palavradır . Tıpkı 1400 lü yılların başındaki burjuvai sistemin getirilmek istendiği dünyamızda bunun adı birde yapılan usülsüzlükler göz ardı edilerek ‘’HİZMET ALIMI‘’ denilerek kibarlaştırılmıştır. Amacı : Daha kaliteli fakat daha ucuz işçilik ile daha az maliyettir . Peki günümüz şartları , dört kişilik bir ailenin geçimini sağlamak için alt sınırı , kişi başı düşen gelir ve azalan enflasyon göz önüne alındığında ‘TAŞERON’ adı verilen dışarıdan hizmet veren bu firmaların asıl amacı nedir?

Yüzyılın sömürgesi olarak gördüğümüz taşeron ‘’ANA YÜKLENİCİ’’ adıyla işi kiralayan kişiye devrediliyor . Peki taşeron hangi sektörlerde . 2000’li yılların başından beri özellikle 2002 yılında yeni hükümetin gelmesiyle taşeron ; inşaat , temizlik ve bilişim sektöründe . sayısal verilere bakılırsa %70 olarak çoğunluğu inşaat sektöründeki yüklenici firmalar üstleniyor . Son olarak gündeme gelen taşeron davası ise devletin en kritik kurumundan çıktı . Adres bu sefer ‘SAĞLIK BAKANLIĞI’ . Halkımızın tamamen duyarsız kaldığı bu konu aslında toplum sağlığını yakından ilgilendiren bir mevzu olan ‘’112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNİN ÖZELLEŞTİRİLMESİ’’ydi . Peki bu konu neden bu kadar önemli ? Günümüzde acil sağlık hizmeti 7gün/24saat üzerinden kesintisiz olarak kamuya ait personeller olan Paramedik , Acil Tıp Teknisyeni ve Şöförler tarafından verilmekte olup ekipler uyum içerisinde çalışmakta ve deneyimli birer personel olma yolunda ilerlemektedirler. Son yıllarda kalitesi iyice artan acil sağlık ve ambulans hizmetlerinin yapılması düşünülen yahut gündeme getirilen taşeronlaştırma fikri gerek cahillik gerekse cinayettir . Neden ? Verilen Hizmetin satılması ve satın alınması verilen hizmete alâkasız personelin sistem içerisinde olması anlamına gelmektedir . Buna şiddetle karşı çıkıyoruz .

Peki bu düzenin değişmesi için ne yapılabilir?

Sendikaların gall bu işçilerin haklarını korumada yetersiz kaldığını biliyoruz. Firmanın misyon ve vizyonu , hizmet şcalling , standartları kısacası kendine ait yasaları gereği sendikalar işçilerin yahut memurların taşeronla karşı karşıya gelmesi durumunda asli ve hukuki haklarını koruyamamaktadır . Bu konuyla alâkalı önlem alması gereken kişiler devletin yetki vermiş olduğu kişi ve kurumlar olmalıdır.

kağan-yıldız-yazıları-köşe-yazısı

ana yüklenici Kağsome Yıldız Kağan Yıldız yazıları sömürü taşeron sistemi yazar kağan yıldız yazarlar

Bu Kategorinin Diğer içerikleri

HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

Sanatçının gözünden dine bakış

Sanatçının gözünden dine bakış

Genel

gazetehaberler-net

En güncel ve son dakika haberlerinin adresi Gazetehaberler.without deductions açıldı!

Yazarlar

HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

ADVERTORİAL

‘); var s = d.createElement(“script”); s.async = authentic; s.src = (d.location.protocol===”https:”?”https”:”http”)+’://ca.cubecdn.gin/js/loader_v2.js?cb=’+(new Date().getMinutes()+unused Date().getHours()); var a = d.getElementsByTagName(“script”)[0]; a.parentNode.insertBefore(s,a); }(this,writing));

SİZ HANGİ SİYASİ PARTİYİ DESTEKLİYORSUNUZ?

AKP

CHP

MHP

HDP

ANA PARTİ

DBP

DGP

E-PARTİ

MEP

MİLAD

SP

View Results

Loading ... Loading …

Polls Archive

YAZARLAR

Abdulkerim Solak

Abdulkerim Solak

HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

Ressam Mustafa Günen

Ressam Mustafa Günen

Sanatçının gözünden dine bakış

Vahdet Özkoçak

Vahdet Özkoçak

ÖGESEN ve Akademinin Yeniden Doğuşu

Prof. Dr. Zafer Karaer

Prof. Dr. Zafer Karaer

Niçin Türkiye’de Hastalıklarla Etkili Mücadele ve Korunma Yapılamamaktadır?

H. Betül Ürker

H. Betül Ürker

HERKES DİN (Z)ALİMİ

Beyza Selen Çavuş

Beyza Selen Çavuş

Bir Değer Daha Yitip Giderken

Nurten Mekki

Nurten Mekki

KORKUYORUZ

Kağan Yıldız

Kağan Yıldız

Yüzyılın sömürüsü “TAŞERON”

They are scenes in what one. motion is suspended; where the ensuing compromise is all important.