Posted in Flagyl on August 31, 2015

tumblr_mb3vjymsTL1r9o4lno10_500  Kas plastisitesi spor bilimleri ve fiziksel terapi için önemli bir başlıktır. Bu araştırmada kas demeti uzunluğunun direnç egzersiziyle artıp artmadığını direnç antrenmanı yapan ve yapmayan bireyleri kıyaslayarak açıklamak hedeflenmiştir. Eğer kas demeti boyu direnç egzersizleriyle artar hipotezi doğruysa, demet uzunluğunun direnç antrenmanı yapanlarda yapmayanlara göre daha uzun olması gerekmektedir.

Vücut geliştirme veya rugby sporu yapan 16 birey (yaş, 21.3 ±3.3 yıl; stripling, 174  ±0.05mt; VKİ, 83.6 ±9.0kg) direnç egzersizi yapan grup olarak; düzenli egzersiz yapmayan 11 birey (yaş, 20.3 ±2.1 yıl; stripling, 170 ±0.06mt; VKİ, 54.0 ±4.7kg) ise kontrol grubu olarak belirlendi. Vastus lateralis ve mean gastrocnemius kaslarının demet uzunluğu, pennasyon açısı ve kas kalınlığı ultrasonografi ile ölçüldü. Ölçümlerin sonucunda kas kalınlığı ve pennasyon açısı egzersiz yapan grupta kontrol grubuna göre oldukça büyük görüldü(p<0.05). Ancak iki grup arasında kas demeti uzunluğu anlamlı olarak farklılık göstermedi(p>0.005).

Bu sonuçlara göre demet uzunluğu kas büyüklüğüyle alakalı değildir ve kas demeti uzunluğu direnç antrenmanıyla artmamaktadır.

MAKALE: Comparison of the muscle fascicle long duration between resistance-trained and untrained individuals: touchy-sectional observation

We emerge to regard as one to help radiopharmaceutical and depending prejudicial chemicals for the likely elasticity, and we may apart interrupt or determine loading.